Historia mennicy Polskiej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jaką mennica Polska posiada historię. Natomiast jest to zakład, który funkcjonuje już ponad 200 lat! Taką historią nie może się nawet pochwalić Mennica Skarbowa chociaż osiągnięcia tej mennicy, mimo znacznie krótszego stażu również zasługują na uwagę.

Głównym tematem tego artykułu będzie jednak mennica Polska i skupię się trochę na opisaniu jej historii, w tym artykule skupię się najbardziej an początkowym okresie jej istnienia.

Początki mennicy Polskiej

 

  • Sięgają one 1766 roku, za datę otwarcia mennicy uważa się 10 luty tego roku. Tę datę uważa się również za początek nowego systemu monetarnego w Polsce. Mennica Polska działała do 1796 roku, w tym czasie z powodu rozbiorów została zamknięta. W wyniku wojen Napoleońskich i stworzenia księstwa Warszawskiego znowu rozpoczęto w niej bicie monet.
  • W 1816 roku rozpoczęto bicie monet księstwa Polskiego już pod zaborem rosyjskim. W okresie powstania listopadowego mennica Polska spełniała funkcję zakładów zbrojeniowych. Niedługo później zaczęto w niej bić monety polsko-rosyjskie, a następnie rosyjski rubel.
  • Jednocześnie działalność mennicy Polskiej była stopniowo ograniczana, po to, żeby w 1865 roku wstrzymać w niej całkowicie działalność, natomiast ostatecznie zamknąć ją 1 stycznia 1868 roku. W okresie 1816-1868 wybito w tym zakładzie ponad 300 milionów różnych jednostek.
  • Ostatecznie w roku 1907 budynek mennicy Warszawskiej został rozebrany. Plac miał być przeznaczony pod Rosyjski Bank Państwa. Dopiero 6 lat po odzyskaniu niepodległości została przywrócona mennica Państwowa, już w innym budynku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *