Co to sa kamienie półszlachetne?

 

Specjalizująca sie w sprzedaży własnie takich kamieni http://www.jasper.waw.pl/kamienie-polszlachetne/ jest zdania, ze nazwa ta jest troche niesprawiedliwa. Bo właściwie dlaczego by odmawiac szlachetności takim cudom natury jak ametyst, lapis lazuli czy kamień księżycowy? Swa urodą nie ustępują diamentom czy szmaragdom, więć jakie jest kryterium zaliczenia do grupy kamieni półszlachetnych?

 

Okazuje sie, ze nie uroda jest tu głownym czynnikiem selekcji a twardośc i trwałośc , które decydują o wartości jubilerskiej danego kamienia. Do szlachetnych zaliczane sa rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Wyróżnia je silny połysk, efektowne zabarwienie oraz duża trwałość i twardość. Wiele przepięknych minerałów zostało zaliczonych do kategorii kamienie półszlachetne tylko dlatego., ze nie spełnia tego ostatniego kryterium. Prawda jest też taka, ze niektóre kamienie z tak zwanych półszlachetnych czasem przechodzą do wyższej kategorii, dzięki swojej wyjątkowej strukturze, połyskowi lub unikatowości.

 

Rzadko spotykane kamienie księżycowe, agaty, ametysty, malachity, turkusy czy chryzoprazy, to niewiarygodnie atrakcyjne cacka, które będą decydować o wartości naszej biżuterii niezależnie od tego czy przez fachowców postrzegane są jako kamienie półszlachetne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *