Monthly Archives: Październik 2015

28 października 2015 r. na terenie Gimnazjum nr 2 miały miejsce niecodzienne spotkania społeczności szkolnej i przedstawicieli środowiska lokalnego z sędzią Anną Marią Wesołowską.
W godzinach dopołudniowych sędzia Anna Maria Wesołowska zapoznawała gimnazjalistów z wybranymi aspektami prawa dotyczącymi nieletnich. Po prelekcji młodzież miała okazję bliżej poznać osobę, znaną jej głównie ze szklanego ekranu – poprzez rozmowę, wspólną fotografię. Wielu uczniów na pamiątkę spotkania prosiło o dedykację lub autograf.
Po południu sędzia Anna Maria Wesołowska poprowadziła otwarte spotkanie z zakresu prawa dla Rady Pedagogicznej, rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.

 

26 października gimnazjaliści z klasy III d odwiedzili siostry Boromeuszki w ich domu zakonnym. Celem wizyty było udekorowanie kaplicy w związku ze zbliżającym się świętem Karola Boromeusza. Młodzież spisała się na medal, co potwierdziła osobiście siostra Cyryla.

Przypominamy, że zgodnie z kalendarium Gimnazjum nr 2

dzień 2 listopad 2015 r.

jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych!

 

Joanna Dylich

Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej informuje, że 28 października 2015 r. na terenie w/w placówki odbędą się spotkania społeczności szkolnej i przedstawicieli środowiska lokalnego z sędzią Anną Marią Wesołowską.
W godzinach dopołudniowych gimnazjaliści będą mieli okazję zapoznać się z wybranymi aspektami prawa dotyczącymi nieletnich.
O godzinie 16.00 sędzia Anna Maria Wesołowska poprowadzi prelekcję z zakresu prawa dla Rady Pedagogicznej, rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.
Spotkanie ma charakter otwarty i organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych przedstawicieli społeczności szkolnej oraz środowiska lokalnego. To niepowtarzalna okazja spotkania prawdziwej profesjonalistki i mistrzyni w zawodzie.
Sędzia Anna Maria Wesołowska będzie również odpowiadała na indywidualne pytania.
Dyrektor Gabriela Niemiec

 

20 października uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej brali udział w wycieczce, która była nagrodą za wyróżnienie w projekcie Materia Baterii. Projekt ten miał na celu podniesienie świadomości i zwiększenie wiedzy na temat zdrowotnych i ekologicznych konsekwencji płynących
z niewłaściwego użytkowania i składowania baterii i akumulatorów.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania zakładu recyklingu akumulatorów Orzeł S.A. w Piekarach Śląskich. Uczniowie dowiedzieli się jakie są kolejne etapy recyklingu akumulatorów i mogli zobaczyć bardzo nowocześnie wyposażone laboratorium. Myślę, że słowa spektroskop, wyparka czy destylarka nie będą już zagadką. Kolejny zakład jaki mogliśmy zobaczyć to Baterpol S.A
w Świętochłowicach. Tutaj pokazano nam ogromne piece i wytrząsarkę, a także proces krystalizacji siarczanu(VI) sodu.
Nie zabrakło też innych atrakcji, a wśród nich zwiedzanie wieży KWK ANNA w Świętochłowicach oraz Muzeum Powstań Śląskich. Muzeum w zupełnie innym wymiarze, umożliwiało bezpośredni kontakt z eksponatami. Wiele multimedialnych elementów powoduje, że zwiedzanie stało się dla uczniów świetną zabawą.
Agnieszka Janczura

tulipany

Przypominamy, iż  zgodnie z zapisami ustawy, dzień 14 październik 2015 jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych!

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Do dziś jednak o tym dniu potocznie mówimy Dzień Nauczyciela. Samo święto upamiętnia powołanie do życia Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

DSC08379

Aleksander Krentosz i Wiktoria Prymerska zostali powołani do Kadry Narodowej Polski w tańcu sportowym na zawody rangi Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w roku 2015!

Dokładne informacje i wykaz zawodników został opublikowany przez Polski Związek Tańca Sportowego.

Serdecznie gratulujemy!

DSC08115 (1)

 

DSC08377

W naszym gimnazjum nie ma chyba osoby, która jeszcze nie słyszała, że październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji każda klasa pierwsza będzie miała sposobność gościć w murach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej tak, jak udało się to dzisiaj klasie Ib. Pani Martyna Borowiec przedstawiła nam zawiłości pracy bibliotekarza, poszczególne działy i przyjazne pracownie, a także przeprowadziła dla nas ciekawy konkurs. To była udana wizyta!

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, zarówno dziewczęta, jak i chłopców do wzięcia udziału w zajęciach koła tańca towarzyskiego.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się w piątek 9 października o godzinie 16.00 w świetlicy szkolnej.
Gorąco zaprasza Katarzyna Miler – Błatoń

30 września i 1 października uczniowie klas trzecich, tradycyjnie jak co roku, pojawili się w Łężczoku koło Raciborza na kilkugodzinnych programowych zajęciach biologicznych. Słońce nie opuszczało uczestników, choć czasem bywało zimno. Łężczok jest rezerwatem i jednocześnie miejscem, w którym można obserwować różne rodzaje ekosystemów. Trzecioklasiści pracując w grupach wypełniali karty pracy – oceniali stan wód w stawach rybnych, rozpoznawali drzewa, rośliny wodne i łakowe oraz ptactwo. Mierzyli obwody drzew, sprawdzając, które z nich można zaliczyć do drzew pomnikowych. Opisywali elementy ekosystemów – wodnych, leśnych i łąkowych. Nie zabrakło na zajęciach ćwiczeń z głębokiej ekologii i zadań rozwijających spostrzegawczość. Zajęcia zakończyły się sprawdzianem z realizowanych zagadnień.
Dodatkowo chętne osoby wzięły udział w konkursie fotograficznym – „Dusze cysterskich drzew” (stawy w Łężczoku zostały założone przez Cystersów, a wiele drzew pamięta przemarsz wojsk Sobieskiego na Wiedeń). Z pewnością społeczność szkoły będzie mogła niedługo zobaczyć konkursowe prace uczniów klas trzecich.

Pięć lat działalności wolontariatu
1 października społeczność Gimnazjum nr 2 obchodziła Dzień Wolontariusza, w którym aktywni udział wzięli podopieczni Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii. Od pięciu lat szkolni wolontariusze raz w tygodniu, przed lekcjami, uczestniczą w zajęciach na terenie ośrodka. Młodzież pod opieką wykwalifikowanych rehabilitantów pracuje z grupą dzieci głęboko upośledzonych i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami metodą „Ruchu rozwijającego” Weroniki Sherborne. Nazwa metody wyraża główną jej ideę, tj. posługiwanie się ruchem, jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. W ćwiczeniach każdemu dziecku musi towarzyszyć jedna osoba. W czasie czwartkowych obchodów Dnia Wolontariusza terapeuci i młodzież z Gimnazjum nr 2, pokazali, na czym polega praca z dzieckiem niepełnosprawnym. Zaproszeni goście, rodzice dzieci, nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem prowadzonych zajęć i zaangażowania wolontariuszy. To była prawdziwa lekcja empatii i miłości. Uśmiech dzieci, duma młodzieży z dobrze wykonanej pracy okazały się bezcenne. Warto dodać, że wśród zaproszonych gości znaleźli się absolwenci Gimnazjum nr 2; w tej chwili już studenci i licealiści, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat, będąc jeszcze uczniami gimnazjum, również byli wolontariuszami w ośrodku. Z ogromnym wzruszeniem obserwowali pracę młodszych kolegów, chętnie dzielili się swoim doświadczeniem. Opiekun szkolnej grupy wolontariuszy Pani Barbara Kowol nagrodziła młodszych i starszych społeczników medalami upamiętniającymi pięć lat działalności wolontariatu w Gimnazjum nr 2.

Tradycyjnie pierwszoklasiści na początku swojej przyjaźni z Gimnazjum nr 2 zacieśniają więzi na rajdzie pieszo-rowerowym. Jest to czas wspólnego wysiłku, przygody, rywalizacji i smacznego jedzenia. W tym roku szkolnym rajd odbył się 3 października, w ciepły, słoneczny dzień. Po zbiórce i przypomnieniu regulaminu na trasę wyruszyła grupa piesza, a następnie w kilkuminutowych odstępach grupy rowerowe. Aby przez dobry przykład zachęcić młodzież do bezpiecznego poruszania się po drogach wszyscy opiekunowie mieli odblaskowe kamizelki i kaski. Z niewielkimi przygodami po drodze, lekko zmęczeni, ale uśmiechnięci, uczestnicy rajdu dotarli na miejsce. Tu rozpoczęła się rywalizacja między klasami. Ważna była i siła mięśni – przy przeciąganiu liny, i sprawność – przy turlaniu kilku piłek na raz, i gibkość – przy robieniu wielkich kroków, i spryt – przy puszczaniu samolotów, i oczywiście inteligencja – przy tworzeniu i prezentowaniu hasła rajdu. Najlepszymi w rywalizacji okazali się uczniowie klasy 1F z wychowawcą p. Ireną Rek. Zaraz za nimi była klasa IB z wychowawcą p. Mirosławą Hajzyk, na trzecim miejscu – klasa ID z wychowawcą p. Rafałem Kordowskim. W nagrodę za wysiłek uczestnicy rajdu udali się na posiłek – kiełbasę z grilla, która dziś smakowała jak nigdy dotąd. Następnie odbyło się podsumowanie rywalizacji i niespodzianka: loteria. Wśród uczestników rajdu zostały rozlosowane cenne nagrody. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy uczestniczyli w rajdzie oraz Darczyńcom, którzy ofiarowali nagrody i pamiątki z rajdu. Poniżej kilka uchwyconych chwil

Więcej zdjęć na szkolnym Facebooku.

Rajd rowerowy został także opisany na portalu naszemiasto.pl – tutaj.

A oto hasła rajdu napisane przez uczestników:

I A

Na tym rajdzie pierwsza A

Szóste miejsce dzisiaj ma.

Choć nam ciężko i tak źle

Zawsze fajnie z nami jest.

Konkurencje i zabawa

To jest całkiem dobra sprawa.

Drugi raz już się nie damy

W przyszłym roku my wygramy.

I B

Gdy jechałem rowerem

Zostałem bohaterem.

A gdy szliśmy piechotą

To z niemałą ochotą.

Już niedługo grill będzie

Z głodu jemy już żołędzie.

Jednak w grupie zawsze raźniej

Śmieszniej, fajniej i zabawniej.

I C

Gdy na rajd jedziemy

Wszyscy się śmiejemy

Wesoło jest i nie ma łez.

Rowerzysta czy pieszy

i tak na rajdzie się cieszy.

Opiekunów fajnych mamy

i razem z nimi gramy

Kiełbasa czy woda niczego nam

nie szkoda

Chociaż czasem przegrywamy

to cudownie czas spędzamy

I D

Dzisiaj ładna jest pogoda,

więc na rower – co Ci szkoda

Weź przyjaciół, ubierz dresy

Po imprezie idź na eskaesy

Będzie grill, kiełbasa

Po tym wszystkim wyciągniesz z

rękawa asa

Jedź rowerem, nie składakiem

Razem z nami za pan bratem

Ćwicz aktywnie, jedź rowerem

Żeby było Ci weselej.

I E

Soczek, woda i batonik

To ekwipunek rajdu. YOU!

Wiesz, że nie wiem

Ale wiesz, że wiesz,

że może wiesz

Ale nie wiesz, że wiesz,

że ledwie jedziesz.

I F

Czy Wy wiecie, czy Wy wiecie,

Że ten rajd jest najlepszy na świecie

Rowerowy rajd tu mamy

Naszą klasę dobrze znamy

Konkurencje sportowe tutaj mamy

I osiągnięcia zdobywamy

Będziesz miał dużo frajdy

Po to są właśnie rajdy

Jeśli chcesz zabawić się

Pierwsza F zaprasza Cię

Na końcu ognisko rozpalimy

I się dobrze zabawimy.

DZIENNIK ELEKTRONICZNY
OFICJALNA STRONA
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
DZIAŁALNOŚĆ GIMNAZJUM NR 2

SZKOŁA PARTNERSKA
DANE TELEADRESOWE


Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim im. Ziemi Wodzisławskiej

ul. 26 Marca 66
44-300 Wodzisław Śląski
tel. 32-455-37-36
e-mail: gim2@wodzislaw-slaski.pl

Październik 2015
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031