Monthly Archives: Czerwiec 2015

Wreszcie nadszedł ten dzień. Tradycyjnie na uroczystości w Wodzisławskim Centrum Kultury z głośnika dobiegają słowa piosenki „to już jest koniec…” Dla trzecioklasistów dzień 26 czerwca był faktycznie ostatnim dniem, w którym byli uczniami naszego gimnazjum. Spoglądając wstecz wiele wspomnień z czasów gimnazjalnych się nasuwa: i tych radosnych, i tych trudniejszych. Mamy nadzieję, że bogatsi w bagaż doświadczeń odnajdą i zrealizują cele swojego życia.

Dla młodszych gimnazjalistów 26 czerwca był dniem podsumowań osiągnięć ubiegłego roku szkolnego. Za sukcesy – uczniowie otrzymywali nagrody, za bardzo dobre wyniki w nauce – świadectwa z wyróżnieniem. Nieraz świadectwo bez biało-czerwonego paska też jest nagrodą, jeśli na nim figuruje wymarzona „trójka” z najtrudniejszego przedmiotu. Wszystkich sukcesów – i tych spektakularnych, i tych osobistych gratulujemy!

Przypominamy, że uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się  dla uczniów klas pierwszych i drugich o godzinie 8.30 – w małej sali gimnastycznej G2; dla uczniów klas trzecich i ich rodziców o godzinie 10.00 w Wodzisławskim Centrum Kultury. Przedstawiamy krótki fotoreportaż.

Więcej zdjęć można zobaczyć na szkolnej stronie facebook.

„To już jest koniec…” Nie, to dopiero początek

WAKACJI!!!

Fabryka Aktywności Młodych była organizatorem konkursu „Poszukiwany Poszukiwana”, którego celem było docenienie najaktywniejszych wolontariuszy w Polsce. Miło nam oznajmić, że w gronie laureatów znalazła się grupa wolontariuszy z Gimnazjum nr 2, która regularnie uczestniczy w zajęciach w Wodzisławskim Ośrodku Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Podopieczni ośrodka także corocznie uczestniczą z wolontariuszami w zajęciach w Gimnazjum nr 2 w ramach obchodów Dnia Wolontariatu. Opiekunem  grupy wolontariackiej jest p. Barbara Kowol.

 

W dniach 18 i 19 czerwca br mieliśmy przyjemność gościć uczniów z zaprzyjaźnionego gimnazjum z Wodzisławia, którzy na jeden dzień stali się naszymi gimnazjalistami. Po wymagających warsztatach m.in. tanecznych, chemicznych i ekologicznych młodzi wodzisławianie zintegrowali się z trzecioklasistami na komersie, aby na koniec dnia zrelaksować przy ognisku.

 

Kolejny sukces młodych romanistek!
W czerwcu dwie uczennice klasy 2d: Małgorzata Jastrzębska i Natalia Wawrzeczko wykazały się bardzo dobrą znajomością języka francuskiego i zdały egzamin DELF na poziomie A1 w doskonałym stylu. Dołączyły tym samym do grupy swoich koleżanek, laureatek z sesji zimowej.
Gratulujemy im serdecznie i życzymy ciepłych i udanych wakacji.

polo12

Tym staropolskim obyczajem rozpoczął się komers klas trzecich. Impreza odbyła się w czwartek, 18 czerwca br, ale na pewno zapadła na długo w pamięć wszystkich uczestników. Ponad pięć godzin wspólnej – rewelacyjnej zabawy przy jedynym i to legalnym dopingu: wspaniałym wodzireju, który świetnie poprowadził imprezę. Poniżej – kilka uchwyconych chwil:

27 maja grupa uczniów z klas II b, III a, III b oraz III c rozpoczęła swoją angielską przygodę. Po przejechaniu prawie całej Europy oraz przebyciu trasy Eurotunelu pod Kanałem La Manche rozpoczęliśmy zwiedzanie Londynu. W trakcie pobytu zobaczyliśmy m.in. Tower of London, Tower Bridge, the City, Katedrę św. Pawła, Westminster Abbey, Downing Street 10 oraz zmianę warty przy Buckingham Palace.

Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła przejażdżka London Eye oraz spotkanie z ,,celebrytami’’ w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.

Prawdziwie naukową atmosferę poczuliśmy, zwiedzając Oxford. Widok pięknych budynków University College oraz sali dla profesorów i studentów w Trinity College zainspirował wielu z nas do zastanowienia się nad wyborem miejsca przyszłych studiów. Miłośnicy przyrody mogli spotkać dinozaury, płetwala błękitnego oraz zapoznać się z innymi atrakcjami przyrodniczymi w Natural History Museum. Wielbiciele techniki podziwiali największe wynalazki w Science Museum.

Zainteresowani najnowszymi trendami mody mogli ich szukać w butikach i sklepach na Oxford Street.

Największym wyzwaniem lingwistycznym dla wycieczkowiczów był pobyt w domach londyńskich rodzin. Okazało się, że umiejętności językowe wodzisławskich gimnazjalistów pozwalają bez problemu komunikować się z Anglikami, a nawet Szkotami! Angielski to dla nas ”piece of cake”!

We wtorek, 23 czerwca br, o godzinie 10.30 rozpocznie się konkurs wiedzy o bateriach w ramach akcji „materia baterii”, w którym startować będą przedstawiciele każdej z klas. W konkursie przewidziane są nagrody! Zapraszamy!

Kiermasz podręczników jest zaplanowany na wtorek i środę (23 i 24.06).
Uczniowie mogą przynosić i sprzedawać indywidualnie swoje podręczniki w bibliotece szkolnej.

W ramach przygotowania młodzieży do bezpiecznego spędzenia wakacji Minister Edukacji Narodowej poleca film edukacyjny „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych” przygotowany  przez instruktorów z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP dostępny pod adresem: https://vimeo.com/130853793

 

We wtorek, 16 czerwca br miało miejsce ważne wydarzenie dla społeczności szkolnej.  Na uroczystej gali w Wodzisławskim Centrum Kultury wyróżnieni zostali uczniowie obdarzeni przeróżnymi talentami, które rozwijali w Gimnazjum nr 2 w mijającym roku szkolnym. Uczniów z pasją i wybitnymi osiągnięciami w naszej szkole nie brakuje. Blisko setka uczniów sięgnęła po laury w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych.

Wybitne osiągnięcia dotyczą i konkursów z języka polskiego, matematyki czy WOS-u, jak również programowania robotów, i tworzenia dzieł z odpadów, i … szycia lalki szmacianki. Tegoroczne sukcesy sportowe to głównie piłka nożna i badminton, ale nasi uczniowie także są mistrzami tańca towarzyskiego czy sportów walki. Wysoki poziom artystyczny prezentują zespoły: wokalny „Siódme niebo” i teatralny „Czarno na białym”, które również zaprezentowały się na scenie podczas koncertu. Zaangażowanie się w codzienne życie szkoły –  w działalność Radia G2, telewizji TVG2 czy Spółdzielni Uczniowskiej EMMA – również zostało docenione.

Uroczystość ta sprawiła, że obecni na sali uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele zjednoczyli się w poczuciu dumy z przynależenia do społeczności Gimnazjum nr 2.

pogromcy

Już po raz kolejny został rozstrzygnięty konkurs polonistyczny „Pogromcy słowa”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, a warunkiem przystąpienia do niego było napisanie tekstu prozatorskiego, którego puentę stanowiło przysłowie:
.
Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał„.
.

Na konkurs wpłynęło wiele interesujących prac. Jury wyłoniło trzech zwycięzców:
.
I miejsce – zdobyła Amelia Gaszka (Szkoła Podstawowa nr 1 w Rydułtowach)
II miejsce – Jakub Walendzewicz (Zespół Szkół Sportowych w Radlinie)
III miejsce – Paweł Skiba (Szkoła Podstawowa nr 3 w Pszowie).
.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności i zapraszamy za rok do udziału w konkursie.
Organizatorzy

 

„Młodzież i dzieci są przyszłością świata, są przyszłością narodu i Kościoła, są tą przyszłością oni, młodzi ludzie, ale są nią w oparciu o rodzinę, o szkołę, o Kościół, o naród, o cały naród.”

[św. Jan Paweł II]

Drodzy Rodzice!

Informujemy, iż w dniu 25 czerwca 2015 roku o godzinie 9:30 w parafii Wniebowzięcia NMP (na rynku) w Wodzisławiu Śląskim, odbędzie się Msza Święta na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami. Eucharystia jest wspaniałą okazją do podziękowania Panu Bogu za cały rok pracy. W sposób szczególny nasze zaproszenie kierujemy do rodziców i uczniów klas III, ponieważ w trakcie Mszy Świętej otrzymają oni dyplomy ukończenia katechizacji na poziomie gimnazjalnym.

Informujemy także, że jako katecheci będziemy sprawować opiekę nad waszym dzieckiem tylko w Kościele. Prosimy zatem, aby zatroszczyć się o bezpieczne dotarcie uczniów do Kościoła i drogę z Kościoła do szkoły po Mszy Świętej.

Drodzy Rodzice – jest dla nas ważna Wasza obecność, gdyż przez nią wspólne spotkanie przy stole Eucharystycznym, nabierze większego wymiaru katechetycznego i wychowawczego.

Dziękujemy za wszystkie inicjatywy i zaangażowanie podejmowane na rzecz naszej młodzieży.

KATECHECI

Po Mszy Świętej uczniowie przychodzą do szkoły na 4 godzinę lekcyjną i realizują zajęcia z wychowawcą do 6 lekcji (13.10)

Obiad wydawany będzie po 4 lekcji tj na przerwie od godziny 11.15.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w ogólnopolskie obchody FRANKOFONII.
Mamy wielki zaszczyt ogłosić, że praca Nikoli Capek z klasy IIb, wykonana na konkurs plastyczny organizowany pod patronatem Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego
DIS-MOI DIX MOTS 2015 została doceniona i Nikola w konkursie zajęła 3 miejsce!
W tym samym konkursie wyróżnienie otrzymali też uczniowie:
Aleksandra Siegmund, Iwona Rduch oraz Bartosz Burda.
Cieszymy się bardzo i gratulujemy sukcesu!

A oto praca Nikoli (aby powiększyć – kliknij):

5 czerwca br w naszym gimnazjum jest dniem sportowej rywalizacji. W tym roku pogoda była przepiękna. Po sprawdzeniu obecności o 8.45 – zgodnie z planem- rozpoczęły się sportowe rozgrywki. Zespoły klasowe rywalizowały na wielu polach i zdobywały cenne punkty. Ważna była obecność wszystkich uczniów, tych, którzy z rodzinami nie wyjechali na „długi weekend”. Jeśli ktoś nie jest zaangażowany w reprezentowanie klasy w wybranej dyscyplinie sportowej to miał możliwość sportowego kibicowania swoim kolegom i koleżankom. To właśnie zaangażowani kibice w dużej mierze kreują atmosferę zawodów każdej rangi. A kibicować można było drużynom i indywidualnym zawodnikom. Na deser wisienka: mecz piłki nożnej: nauczyciele kontra żeńska drużyna piłki nożnej. Poniżej – fotorelacja z wydarzenia.

 

 

31 maja na terenie Zamku w Ogrodzieńcu miał miejsce ekologiczny piknik, w którym brali udział także uczniowie Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim. Piknik rozpoczynał kampanię „Sprzątanie Świata – Polska 2015”, którą w naszym województwie organizuje Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Zielonej Ligi wraz z Nadleśnictwem Siewierz przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W trakcie trwania pikniku odbyły się finały konkursów ekologicznych: „Recykling = drugie życie odpadów”, „Segregować śmieci potrafią nawet małe dzieci”, „Śpiewam i recytuję – przeciwko zaśmiecaniu Ziemi się buntuję” oraz Rajd Gwiaździsty z konkursem fotograficznym pn.: „Dorośli i dzieci na szlakach bez śmieci”, w których brali udział nasi reprezentanci. Dokładniejsze informacje oraz zdjęcia z tego wydarzenia – tutaj.

 

29 maja w późnych godzinach wieczornych społeczność Gimnazjum nr 2 zaprosiła do swego grona obecnych szóstoklasistów, którzy zostali wtajemniczeni w funkcjonowanie naszej szkoły.

Gości przed wejściem witały balony, a ponieważ w szkole nic nie dzieje się bez zyskiwania nowych umiejętności, więc i tu można było nauczyć się, jak zrobić zwierzątko z balonów.

Kolorowe, wypełnione powietrzem i kuliste (najczęściej) były także bańki-giganty, które można było samodzielnie stworzyć.

Przybyli goście zawitali do szkolnej biblioteki, gdzie p. Blankę Chocyk opowiadała z fascynacją o przygodach z książką. Po nastrojowych rozmowach w urokliwym miejscu aż chce się sięgnąć na półkę po papierowy klucz do innej rzeczywistości – książkę.

Nie zabrakło również emocji związanych z e-sportową grą: League of Legends. Zwycięską drużynę stanowili:

Jakub Królikowski SP4
Michał Hoszecki SP4
Łukasz Wańczura SP5
Kacper Radwan SP5
Kornel Banaś SP5

Na „legendarnych” meczach można było usłyszeć wielkie brawa po cudownych akcjach. Mecz zupełnie rzeczywisty odbywał się także na hali sportowej – nasze dziewczyny umieją rewelacyjnie grać w piłkę!!!

Uzdolnienia artystyczne ale i praktyczne można było wykorzystać malując … krzesła. Wyobraźnia niektórych uczniów była niesamowita.

Szóstoklasiści także mogli odkryć w sobie lub ujawnić talenty kulinarne przygotowując przepyszne potrawy. Przy okazji zadbano o to, by nikomu nie burczało w brzuchu.

Na świetlicy chętni mogli pod dyktando wirtualnych trenerów przetańczyć pół nocy lub wyrwać się w przestrzeń za pomocą symulatora dronów.

W czasie tego wydarzenia można było usłyszeć Radio G2. Audycja, na której nasi goście mogli sami zobaczyć od kuchni jak wygląda praca w naszej szkolnej rozgłośni.

Aż nagle wybiła godzina 22.00 i … cudowną zabawę trzeba było przerwać. Ale wszyscy wiedzą, że to nie koniec.  Talenty naszych uczniów w Gimnazjum nr 2 odkrywamy na co dzień i je rozwijamy każdego dnia, nie tylko w piątek wieczorem.

 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY
OFICJALNA STRONA
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
DZIAŁALNOŚĆ GIMNAZJUM NR 2

SZKOŁA PARTNERSKA
DANE TELEADRESOWE


Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim im. Ziemi Wodzisławskiej

ul. 26 Marca 66
44-300 Wodzisław Śląski
tel. 32-455-37-36
e-mail: gim2@wodzislaw-slaski.pl

Czerwiec 2015
P W Ś C P S N
« Maj   Lip »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930