Monthly Archives: Maj 2015

Po raz kolejny doskonale spisały się dziewczęta reprezentujące nasze Gimnazjum w rozgrywkach piłki nożnej. Po wygraniu zawodów na szczeblu powiatowym i rejonowym, przyszedł czas na półfinał województwa śląskiego.

Nasze uczennice znowu okazały się bezkonkurencyjne zostawiając w pokonanym polu drużyny Gimnazjum nr 1 w Rybniku, Gimnazjum w Krzanowicach oraz gospodarzy zawodów – Gimnazjum w Milówce.

Dzięki wygranej dziewczyny są już w najlepszej czwórce spośród wszystkich szkół gimnazjalnych naszego województwa i wystąpią w finale organizowanym przez Szkolny Związek Sportowy.

Skład drużyny tworzą:

Maria Cichy, Laura Cichy, Marta Weisman, Wiktoria Grzegorzek, Agnieszka Sobala, Natalia Cymbor, Jadwiga Kubica, Julia Kubica, Martyna Jereczek, Lidia Grzonka.

Trenerem zespołu jest Wojciech Glenc.

 

Uczniowie naszej szkoły: Olimpia Piecha z 2C i Mikołaj Kowalski z 2D oraz pani Irena Rek jako nauczyciel zgłosili swoje prace do konkursu „Recykling = drugie życie odpadów” – tworzenie z odpadów przedmiotów użytkowych. Prace zostały wysłane do Siewierza i z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu 31 maja w czasie Pikniku Ekologicznego na Zamku w Ogrodzieńcu. Na spotkaniu tym nie zabraknie uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 2, którzy dotrą do Ogrodzieńca przepięknymi szlakami Jury Krakowsko – Częstochowskiej pokonując 8 km marszem.

Na zdjęciach zaprezentowane zostały przedmioty wysłane na konkurs: lampka nocna, głośniki, koszyczek.

27 kwietnia odbyła się druga runda turnieju piłkarskiego CocaCola Cup dziewcząt. Bardzo dobrze spisały się uczennice Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim wygrywając zawody. W pokonanym polu dziewczęta zostawiły drużyny: Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu, Gimnazjum z Krzanowic i Gimnazjum ze Świerklan.

Dzięki zwycięstwu Gimnazjum nr 2 jest już w najlepszej ósemce spośród wszystkich szkół gimnazjalnych na Śląsku. Dziewczęta wystąpią już trzeci raz z rzędu w finale województwa śląskiego.

Skład drużyny tworzą: Maria Cichy, Laura Cichy, Marta Weisman, Agnieszka Sobala, Natalia Cymbor,  Jadwiga Kubica, Julia Kubica, Martyna Jereczek, Lidia Grzonka.

Trenerem zespołu jest Wojciech Glenc.

21 maja klasa 2C odwiedziła ZOO we Wrocławiu. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego ZOO od niedawna jest Afrykarium, w którym można się zaznajomić z fauną i florą Czarnego Kontynentu. Uczniowie i opiekunowie wzięli również udział w zajęciach „Bliskie spotkania z małpami” prowadzonych przez pracownika ZOO.

Oto kilka ważnych informacji dla wszystkich, którzy zechcą kiedyś odwiedzić miejsca, gdzie można oglądać tych przedstawicieli Naczelnych:

– nie wolno mieć na głowie czapek i okularów (np. przeciwsłonecznych), bo małpy muszą widzieć całą głowę, jeśli jej nie widzą stają się nerwowe i stres mogą odreagować na

swoim opiekunie

– nie wolno stukać w szybę, co dotyczy każdego zwierzęcia, które jest w takim pomieszczeniu

– nie należy zbyt mocno gestykulować rękami, tym bardziej, gdy się ma pomalowane paznokcie, gdyż dla małp jest to oznaka agresji – paznokcie są dla małp (obok zębów)

elementem obrony i ataku

– nie należy pokazywać zębów śmiejąc się przy małpach, gdyż jest to oznaka agresji – małpy używają wyszczerzonych zębów do pokazania złości i agresji, nie uśmiechu

– nie wolno przy małpach krzyczeć, gdyż krzyki są dla małp różnymi komunikatami, na które najczęściej reagują stresem – zestresowane małpy są potem agresywne dla

opiekunów lub zaczynają chorować i tak jak człowiek mogą wpaść w depresję

– nie pozwalamy, by małpy zabrały nam jakąś rzecz, choćby to był kawałek jakiegoś jedzenia, ponieważ bardzo przywiązują się do swojej zdobyczy, co może wywołać konflikty z innymi mieszkańcami danego pomieszczenia lub wybiegu – nie chcą się zdobyczą podzielić a inne małpy chciałyby ją zdobyć

– nie karmimy małp (ani innych zwierząt w ZOO), chyba że specjalnym pokarmem przygotowanym przez pracowników ZOO – nawet najmniejsze zaburzenie diety u zwierząt mieszkających w ZOO może skutkować poważnymi schorzeniami pokarmowymi i stresem – małpy są łakomczuchami, więc będą zjadać wszystko, co się im trafi do czasu, aż się nie skończy

– banany wcale nie są głównym pożywieniem małp – tak jak ludzie małpy powinny mieć urozmaiconą dietę

– jeśli przypadkiem wpadnie nam na wybieg lub do klatki jakiś sprzęt (komórka, aparat lub coś innego) nie odzyskamy tego – dla małp jest to doskonała zabawka, nie zjedzą jej (nie są takie głupie, żeby zjadać np. plastik lub metal), ale rozgryzą i z pewnością zniszczą, poza tym nie będą chciały oddać, bo jest to ich zdobyczą

– nie powinno się stać w Małpiarni pod leniwcami, bo czasem wypada im kawałek jedzenia – spadająca marchewka może nabić guza

– nie patrzymy małpom w oczy – ten rodzaj kontaktu może wywołać w małpach agresję

– małpki, które wydają się nam takie rozkoszne i słodkie, są w rzeczywistości niebezpieczne, nawet dla swoich opiekunów

– umiejętności wszystkich zwierząt występujących w cyrku lub w filmach są najczęściej efektem długiej tresury opartej na głodzeniu, biciu, karaniu i nagradzaniu brakiem kary

 

Każdy odwiedzający jakąkolwiek formę miejsca, gdzie można spotkać zwierzęta musi pamiętać, że staje obok tych zwierząt tylko na chwilę, natomiast zwierzęta żyją ze swoimi odczuciami dalej i codziennie mają kontakt z opiekunami, którzy są narażeni z ich strony na agresję, której źródłem są oglądający ludzie. My, jako ludzie też nie lubimy, jak inni sobie z nas drwią, drażnią nas i nie szanują naszej inności.

Pamiętajmy o tym!

 

 

20 maja 2015 odbył się w Rybniku finał wojewódzki w badmintonie dziewcząt i chłopców. Zmierzyli się tam mistrzowie rejonów z całego śląska.
Drużynę dziewcząt reprezentowały Nicola Adamus i Wiktoria Holona z klasy 2c a zespół chłopców, Miłosz Krzewina z 3F oraz Mateusz Gwoździk z 3b.
Finalnie dziewczęta drużynowo wywalczyły XII  miejsce, zajmując indywidualnie:
Nicola Adamus – 15 miejsce
Wiktoria Holona – 26 miejsce

Chłopcy zajęli drużynowo bardzo wysokie V miejsce a indywidualnie:
Miłosz Krzewina – 10 miejsce
Mateusz Gwoździk – 13 miejsce
Zaznaczyć trzeba, że w drugim meczu Miłosz Krzewina trafił na gracza rozstawionego z numerem 3 i wygrał ten mecz po niesłychanej walce!!

Poziom był bardzo wysoki, wśród uczestników znaleźli się reprezentanci kadry śląska oraz kraju a także czynni gracze ligowi, miejmy nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości i pozwoli osiągnąć jeszcze lepszy wynik 🙂
Gratulacje dla szkolnych reprezentantów, trenerem sekcji badmintona jest Robert Paszylka

21 maja 2015 roku został rozegrany finał rejonu piłki nożnej dziewcząt. Wystąpiły

w nim dwie drużyny – mistrz powiatu wodzisławskiego – Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu

Śląskim i mistrz powiatu jastrzębskiego – Gimnazjum nr 8 w Jastrzębiu Zdroju. Lepsze okazały

się dziewczęta reprezentujące nasze Gimnazjum ogrywając przeciwnika 2:1. Bramki dla naszej

drużyny zdobyły Lidia Grzonka i Laura Cichy. Dzięki wygranej dziewczęta wystąpią

w półfinale województwa śląskiego.

Skład drużyny tworzą:

Maria Cichy, Laura Cichy, Marta Weisman, Agnieszka Sobala, Natalia Cymbor,

Jadwiga Kubica, Julia Kubica, Martyna Jereczek, Lidia Grzonka.

Trenerem zespołu jest Wojciech Glenc.

18 maja 2015r. uczniowie Gimnazjum nr 2 odwiedzili Politechnikę Gliwicką. Uczestniczyli w zajęciach laboratorium wirtualnego latania. W laboratorium stoi dwanaście supernowoczesnych symulatorów lotu, które umożliwiają m.in. ćwiczenie lotu w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych. Wyjazd był nagrodą, którą otrzymali uczniowie w ubiegłym roku na Międzynarodowym Konkursie z Informatyki organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Rybniku.

W zajęciach uczestniczyli: Mateusz Pyrk i Piotr Kruszyński
opiekun Agnieszka Rudzka-Gajda

 

DROGA  (prawie) GIMNAZJALISTKO!

                  DROGI (prawie)  GIMNAZJALISTO!

(dla nas „prawie” robi niewielką różnicę)

Wiemy, że od września będziemy razem się uczyć, pracować, bawić, martwić i cieszyć.  Pragniemy zachęcić Cię, abyś raz jeszcze zapukał do naszych drzwi. Prawdziwie wieczorową porą chcemy przedstawić Ci wszystkie tajemnice i wszystkie zakamarki naszego gimnazjum. Zapraszamy Ciebie i Twoich rodziców  do wspólnej zabawy.

 

Miejsce tajemnego spotkania:

GIMNAZJUM NR  2 W WODZISŁAWIU ŚL.

Czas akcji:

29 MAJA  2015r. /godz. 19.00 do 22.00/

Bohaterowie wydarzeń:

AKTUALNI  ORAZ  PRZYSZLI  UCZNIOWIE   GIMNAZJUM NR 2

Temat:

TAJEMNICZY GIMNAZJALISTA

WIECZOROWĄ PORĄ.

 

DRODZY RODZICE

Ze względów organizacyjnych prosimy o przesłanie informacji zwrotnej potwierdzającej udział Waszego dziecka  w warsztatach. Proszę o wypełnienie poniższej zgody, którą organizatorzy odbiorą na początku spotkania. Zapraszamy także rodziców.

 

WYRAŻENIE  ZGODY

Wyrażam zgodę na udział mojej córki/syna ……………………………, uczennicy/ucznia Szkoły Podstawowej nr …….. w warsztatach  edukacyjnych    organizowanych    29 maja  2015r.   w godz.

od 19.00 do 22.00 na terenie Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim.

Po zakończeniu   zajęć zobowiązuję się osobiście  odebrać swe dziecko.

 

                                                                                           ……………….

                                                                                                (podpis)                                                      

                                    

We wtorek 12 maja odbyły się półfinały III edycji e-GIMNAZJALISTY.

W półfinale konkursu e-GIMNAZJALISTA reprezentowali Gimnazjum nr 2

Rafał Rodzoń
Mariusz Pyrk
Opiekun: Agnieszka Rudzka-Gajda

Blisko 50 gimnazjalistów stawiło się w PZS w Bieruniu i w ZSEiI w Sosnowcu. Równo o 10:00 w obu szkołach zaczęła się walka o finał. Uczestnicy rywalizowali w kilku różnych konkurencjach odpowiadając na pytania i wykonując zadania z informatyki. Musieli również wykazać się szybkością, sprytem, a w ostatniej konkurencji zaryzykować i postawić „na szali” swoje ciężko zarobione punkty. Odpowiadając poprawnie na pytania mogli bardzo dużo zyskać, a w przypadku złych odpowiedzi stracić wszystko. Ostatnia konkurencja „Postaw na siebie” była pełna ryzyka i emocji. W gronie najlepszych nie zabrakło naszego reprezentanta:

Mariusz Pyrk został finalistą e-GIMNAZJALISTY – serdecznie gratulujemy!!!

Uczennice naszej szkoły: Kaja Nocek i Patrycja Strzelczyk z klasy III b zdobyły

I miejsce

w II regionalnym konkursie na lalkę szmaciankę przedstawiającą postać z legendy śląskiej. Organizatorem konkursu jest Muzeum Miejskie w Żorach.

Gratulujemy!

Wodzisław Śl., 15.05.2015 r.

Żeńska drużyna piłki nożnej  Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej w Wodzisławiu Śląskim reprezentowała dzisiaj szkołę w finale  wojewódzkiego   turnieju Coca Cola Cup. Aby w Chorzowie zmierzyć się z najlepszymi zespołami  Śląska, dziewczyny z sukcesem przeszły cały  cykl eliminacyjny.

Ten wspaniały  team tworzą  Maria Cichy, Laura Cichy, Agnieszka Sobala, Marta Weisman, Natalia Cymbor, Wiktoria Grzegorzek, Jadzia Kubica, Julia Kubica, Martyna Jereczek i Lidia Grzonka.  Trenerem drużyny już od kilku lat jest nauczyciel WF w  naszym gimnazjum – Pan Wojtek  Glenc.   Przez cały dzień nasze wspaniałe dziołszki  uczestniczyły  w morderczych rozgrywkach. Dotarły do finału, w którym uległy dziewczynom z Istebnej.  Drugie miejsce  wodzisławskich gimnazjalistek nie jest przypadkowe, w ubiegłym roku ta sama drużyna zajęła miejsce czwarte.   Logika nakazuje przypuszczać, że w przyszłym roku… 

         Jestem dumna ze swego nauczyciela i ze swoich cudownych dziewczyn. Gratuluję rodzicom wspaniałych córek.  Zasłużyły na pyszną kolację, ogromny deser i wielkie buziaki. Czekam na poniedziałkowe spotkanie w szkole.

         Panie Wojtku dziękuję bardzo.

                                                                                     Gabriela  Niemiec

                                                                                           dyrektor G 2

 

20150513_113918

Nasze dziewczęta tworzące drużynę żeńską piłki nożnej okazały się po raz kolejny bezkonkurencyjne. Na szczeblu powiatowym wywalczyły pierwsze miejsce.

Skład drużyny tworzą:

Maria Cichy, Laura Cichy, Marta Weisman, Agnieszka Sobala, Natalia Cymbor, Jadwiga Kubica, Julia Kubica, Martyna Jereczek, Lidia Grzonka.

Trenerem zespołu jest Wojciech Glenc.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

DRODZY RODZICE

Informuję, że w bieżącym tygodniu wśród uczniów klas trzecich przeprowadzona  zostanie anonimowa ankieta  z zakresu problemów społecznych.

Ankieta  opracowana przez  firmę zewnętrzną  została  zlecona przez Urząd Miasta. Odpowiedzi na  ewentualne pytania  udziela dyrektor  Gimnazjum nr 2.

Gabriela Niemiec

Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego ”Co nam w wodzie gra?”

Jury w składzie : G. Kozyrska, B. Mikółka, D. Piwowarczyk, A. Szczewińska Ogierman, J. Królikowska oraz przedstawiciel uczniów dokonało niezależnie oceny prac, nie znając autorów zdjęć. Każdy z

jurorów wybrał 5 zdjęć oceniając je w skali od 1 do 5 pkt.

Punktacja zdjęć:

I m – 22p. – zdj. nr 1 – Paulina Kurasz

II m – 17p. – zdj. nr 6 – Paulina Kurasz

III m – 16p. – zdj. nr 2 – Julia Materzok

IV m – 14p. – zdj. nr 7 – Paulina Kurasz

V m – 10p. – zdj. nr 12 – Karolina Paczuska

VI m – 8p. – zdj. nr 8 – Julia Materzok

Biorąc pod uwagę autorstwo zdjęć, w konkursie

I miejsce zajęła Paulina Kurasz,

II miejsce przypadło w udziale Julii Materzok

III miejsce zajęła Karolina Paczuska.

Dziewczęta otrzymają dyplomy, drobne upominki oraz bony do sklepiku szkolnego ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską EMMA.

Na początku marca 2015r. 7 uczennic naszego gimnazjum przystąpiło do egzaminu z języka francuskiego DELF. Dziś już wiemy, że dziewczęta wykazały się znakomitą znajomością języka francuskiego i zdały wspomniany egzamin na wysokim poziomie.

Przypominamy, że DELF to międzynarodowy certyfikat znajomości języka francuskiego wydawany przez Alliance Française w Paryżu a honorowany na całym świecie.

W tegorocznej zimowej sesji na poziomie DELF A1 sukces odniosły:
Julia Banasik 2d
Klaudia Grzelak 2d
Justyna Kowalczyk 2d
Adrianna Pałczyńska 3d

Wyższy poziom egzaminu DELF A2 zdały:
Marta Kantor 3d
Hanna Wieczorek 3d
Maria Wieczorek 3d.

Serdecznie gratulujemy sukcesu! Félicitations!

28 kwietnia br. odbyła się III edycja Dyktanda z Języka Angielskiego, w której wzięli uczniowie szkół podstawowych naszego regionu.  Wśród uczestników najlepszymi okazali się:

Miejsce 1 – Wiśniewski Szymon,  Zespół Szkół nr 3 ul. Mieszka 10 Wodzisław Śl.                        opiekun:  Pani Joanna Sołtysiak

Miejsce 2 – Wilk Olga, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II, ul.26 Marca 9 Wodzisław Śl.    opiekun: Pani Wioletta Lechowicz

Miejsce 3 – Białożyt    Marek,  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II, ul.26 Marca 9 Wodzisław Śl.   opiekun: Pani Małgorzata Gudalewska

Serdecznie gratulujemy!!!

 

dykt

Paulina Kotowska z klasy IIIe zdobyła I miejsce w XV Międzyszkolnym Konkursie Filmowym „Oscarowe animacje” w kategorii praca plastyczna.

Konkurs miał zasięg ogólnopolski.

Nagrody zostały uroczyście wręczone podczas gali finałowej w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku  w dniu 28 kwietnia 2015r.

27 kwietnia odbyła się druga runda turnieju piłkarskiego Coca – Cola Cup dziewcząt.

Bardzo dobrze spisały się uczennice Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim wygrywając

zawody. W pokonanym polu dziewczęta zostawiły drużyny: Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu,

Gimnazjum z Krzanowic i Gimnazjum ze Świerklan.

Dzięki zwycięstwu Gimnazjum nr 2 jest już w najlepszej ósemce spośród wszystkich

szkół gimnazjalnych na Śląsku. Dziewczęta wystąpią już trzeci raz z rzędu w finale

województwa śląskiego.

Skład drużyny tworzą:

Maria Cichy, Laura Cichy, Marta Weisman, Agnieszka Sobala, Natalia Cymbor,

Jadwiga Kubica, Julia Kubica, Martyna Jereczek, Lidia Grzonka.

Trenerem zespołu jest Wojciech Glenc.

 

 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY
OFICJALNA STRONA
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
DZIAŁALNOŚĆ GIMNAZJUM NR 2

SZKOŁA PARTNERSKA
DANE TELEADRESOWE


Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim im. Ziemi Wodzisławskiej

ul. 26 Marca 66
44-300 Wodzisław Śląski
tel. 32-455-37-36
e-mail: gim2@wodzislaw-slaski.pl

Maj 2015
P W Ś C P S N
« Kwi   Cze »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031