Monthly Archives: Październik 2014

W

27 października uczniowie klasy IIID biorący udział w wolontariacie na terenie Wodzisławskiego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji wraz z opiekunką p. B. Kowol zostali zaproszeni na konferencję przedmiotowo – metodyczną dla pedagogów i psychologów powiatu wodzisławskiego. Uczniowie opowiedzieli o swoim cotygodniowym udziale w zajęciach prowadzonych na terenie Ośrodka z dziećmi o wysokim stopniu niepełnosprawności, podzielili się swoimi odczuciami z tym związanymi. Ich wystąpienie zostało przez zebranych przyjęte gromkimi brawami, a organizatorka konferencji p. J. Zielińska podziękowała wolontariuszom za ich godną naśladowania postawę.

Grupę wolontariuszy tworzą : Marta Kantor, Natalia Mazurek, Szymon Mazurek, Sebastian Michałowski, Ania Nowak, Kacper Pawlucy, Natalia Pniak, Ewelina Sierny, Hania Wieczorek i Marysia Wieczorek.

rodzice

W zakładce „Dla Rodziców” – „Konsultacje” zamieszczona jest ważna informacja dotycząca najbliższych konsultacji!

Zapraszamy Państwa w czwartek na godzinę 17.00 do Gimnazjum nr 2!

angielski

Jeżeli lubisz język angielski i chcesz poszerzyć swoją wiedzę lub jeżeli masz kłopoty w nauce języka angielskiego i potrzebujesz pomocy – koniecznie przyjdź na zajęcia w ramach projektu „WP Akademia Wsparcia 2”!

Zajęcia odbywają się we wtorki od 13.35 do 14.20 w sali 25

lub

w piątki od 7.15 do 8.00 w sali 26!

Nie zastanawiaj się! Jeżeli masz pytania, zgłoś się do koordynatora projektu p. Joanny Dylich!

DSC07140

Fot. Gimnazjum nr 2

Społeczność Gimnazjum nr 2 podgląda z okien pracę miłośników przyrody z klasy 1d.  Wraz z p. Ireną Rek  „wymyślają” wspaniałe kompozycje kwiatowe m.in. na parkingu szkolnym, który w oczach staje się ogrodem! Jesteśmy im za to wdzięczni a przy okazji gratulujemy realizowania własnych pasji!

DSC07149   DSC07145  DSC07142

drukarka 3d

 

Już wkrótce w Gimnazjum nr 2 będziemy drukować w 3D! 21 października uczniowie Gimnazjum nr 2 pod okiem p. Artura Rasińskiego zaczęli prace nad złożeniem drukarki 3D – jest ona skomplikowana i składanie będzie wymagało od zespołu wielu godzin pracy,  ale efekt będzie niesamowity. Celem jest programowanie i drukowanie trójwymiarowych modeli, brył, projektów i wszystkiego, czego tylko uczniowie zapragną (prawie).  Społeczność szkolna z niecierpliwością oczekuje na wyniki pracy zespołu. Pierwsze kroki przedstawiają poniższe zdjęcia:

przedszkolaki

Zgodnie z powiedzeniem języka obcego ucz się od małego „Aktywne dzieciaki” z Przedszkola nr 6 w Wodzisławiu 22 października 2014 wzięły udział w warsztatach z języka francuskiego, które prowadziła mgr A.Szczewińska- Ogierman. Przedszkolaki podziwiały również chemiczno – fizyczne „czary-mary” przygotowane przez p. mgr A. Janczurę i p. mgr I.Marciniec.  Dzieci odwiedziły również p. Dyrektor w jej gabinecie oraz salę gimnastyczną, świetlicę i aulę.

kody

Gimnazjum nr 2 już drugi raz uczestniczyło w bardzo ciekawym przedsięwzięciu jakim jest Tydzień Kodowania.

 

17 października 2014r. uczniowie Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyli w Międzynarodowym Tygodniu Kodowania.

Inicjatywa została zgłoszona oraz zarejestrowana na stronie: http://events.codeweek.eu/view/899/roboty/

Uczniowie programowali roboty, tworzyli gry w programie scratch.

Programowanie to wspaniała zabawa, która jest jednocześnie nauką.

 

floryści

 

Dzięki pomocy Stowarzyszenia Florystów Polskich i własnej inwencji twórczej uczestnicy zajęć przyrodniczych projektu Moja Szkoła mogli kolejny raz (wcześniej robiliśmy to już w Książu) puścić wodze florystycznej fantazji i wykonać przepiękne jesienno – kwiatowe kompozycje roślinne. Pod okiem p. Joanny Królikowskiej wykonali piękną dekorację w holu szkoły!

 

truskawki

Fot. Truskawki przy Gimnazjum nr 2

Ogród Sensoryczny – Projekt
Nasza inspiracja: piękno natury
Nasze założenia: ogród zapachowy, dotykowy, smakowy i wizualny
Nasz cel: kształtować charakter
Tęsknota za kolorem, fakturą, smakami, zapachem i wspomnieniem babcinych ogródków gdzie rosły maliny, porzeczki, jabłonki albo brzoskwinie skłoniła nas aby otoczenie naszej szkoły zamienić w cudowny, uporządkowany obszar zieleni. Trawa i iglaki to jeszcze nie ogród, ale rabaty kwiatowe, ziołowe i owocowe mogą nadać charakter każdemu otoczeniu. Mogą też kształtować nasz charakter. Jak wiele pracy trzeba włożyć zanim doczekamy się pierwszych owoców czy kwiatów? Jak wiele cierpliwości, delikatności i troski wymaga roślinność? Jak ważna jest systematyczność? Tego dowiemy się już …. po roku lub dwóch, a może trzech… Stare chińskie przysłowie mówi: Chcesz być szczęśliwy całe życie – zostań ogrodnikiem. I tak powstał nasz projekt. Bo my chcemy być szczęśliwi… Chcemy pokazać jak można obniżać napięcie poprzez wprowadzenie koloru albo tzw. maty dotykowej. Jest to doskonały masaż dla stóp, rąk a także całego ciała. Aromaterapia jest również powszechnie znanym sposobem łagodzenia stresu. Możemy to osiągnąć przez posadzenie melisy (uspokaja), mięty (pierwsza pomoc przy bólach brzucha), szałwii, kocimiętki (odstrasza komary), czy lawendy. Chcemy zadbać też o walory smakowe. Posadziliśmy już truskawki i poziomki.

W planach mamy sadzenie malin, porzeczek, jeżyn, winorośli i brzoskwiń. Z utęsknieniem czekamy na owoce… Ale póki co do roboty. Pracy jest dużo bo działamy na dwóch frontach. Część bardziej reprezentacyjna przy parkingu od strony wschodniej, oraz ta nasza… na dziedzińcu i w okolicy boiska. Tu będzie nasz ogród sensoryczny.
Nasza ekipa: mgr Irena Rek oraz klasa Id: Krzyżowska Karina, Hajduk Kinga, Nowak Eliza, Bar Dominika i Martyna, Samolak Joanna, Leśniewska Sandra, Musioł Karolina oraz Marzena z Ic , klasa IIc: Kraszewska Julia, Michał Turobin, Szymon Wykręt i Mateusz Kula z IIIa
Wykonaliśmy już:
„Aleja truskawek „ do Sali Gimnastycznej
Rabata „Kamienna Wyspa”

„Aleja Juk” – wjazd na parking
„Rabaty kolorystyczne” – na razie skopaliśmy i czekamy na świeżą ziemię oraz rośliny.

Finansowo wsparli nas nauczyciele (dziękujemy), panie z obsługi (dziękujemy), rodzice (dziękujemy) i inni dobrzy ludzie(dziękujemy). Sprzedawaliśmy dynie i jej przetwory, na tej akcji zarobiliśmy blisko 350 złotych – jeszcze raz dziękujemy. Za te pieniądze została zakupiona agrotkanina czarna.

 Dziękujemy naszym ofiarodawcom:
Żwirownia Buków – 3 tony żwiru
Sebastian Czubkowski z Radlina – transport żwiru
Pani Teresa : sklep-chryzantema.com
GBS-ECO sp zo.o. : obornik granulowany
Firma wysyłkowa BENEX – duża zniżka na tulipany
Służby komunalne miasta Wodzisławia Śląskiego
Serdecznie dziękujemy!

DSC06907

Już w poniedziałek czekają nas wybory do samorządu uczniowskiego.
W tym roku kandydują:
Matylda Błaszczak III b
Joanna Ceglarek III g
Alina Czerw II c
Anna Nowak III d.
Powodzenia !

golbol

W Gimnazjum nr 2 rusza pierwsza w Wodzisławiu Śl. drużyna goalball’a!
Wszystkich chętnych zapraszamy na treningi w piątkowe popołudnia.
Opiekunem naszej drużyny będzie p. Dawid Mika.

Udzieli on wszystkich niezbędnych informacji na temat tej niesamowitej gry.

Szkoła Gimnazjum

Fot. Ario Reklama Latająca

W środę nad budynkiem Gimnazjum nr 2 latał dron, przez niektórych nazwany drań! Dzięki uprzejmości firmy Ario Reklama Latająca mogliśmy zapoznać się z możliwościami tej maszyny – a są one bardzo ciekawe! Jak widać, dron zrobił zdjęcie naszego budynku, nagrał też film!  Jeszcze w tym miesiącu będziemy mieli swojego własnego drona! Ponieważ taka „zabawka” jest dosyć droga, napisaliśmy projekt „Nie bądź przerażony, gdy nadlecą drony” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki zajęciom z dronem, na które zapraszamy zainteresowanych uczniów Gimnazjum nr 2, będzie można oprócz robienia zdjęć i filmów z lotu ptaka, przeprowadzać mini badania naukowe! Zapraszamy do udziału w zajęciach również młodzież niepełnosprawną, która będzie mogła monitorować tereny trudno dostępne.  Pierwsze zajęcia odbędą się w środę (22.10.2014 r.) o godz. 15.00 w świetlicy szkolnej!

Joanna Dylich

farby

Został rozstrzygnięty miejski konkurs plastyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt: Koty Psy i My przy współpracy OPP w Wodzisławiu Śl.

Pierwsze miejsce zdobyła nasza uczennica Paulina Kotowska z klasy III e.

Gratulujemy.

2014.09

on

1 października społeczność Gimnazjum nr 2 obchodziła Dzień Wolontariusza, w którym aktywni udział wzięli podopieczni Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii. Od ośmiu lat szkolni wolontariusze raz w tygodniu, przed lekcjami, uczestniczą w zajęciach na terenie ośrodka. Młodzież pod opieką wykwalifikowanych rehabilitantów pracuje z grupą dzieci głęboko upośledzonych i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami metodą „Ruchu rozwijającego” Weroniki Sherborne. Nazwa metody wyraża główną jej ideę, tj. posługiwanie się ruchem, jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. W ćwiczeniach każdemu dziecku musi towarzyszyć jedna osoba. W czasie środowych obchodów Dnia Wolontariusza terapeuci i młodzież z Gimnazjum nr 2, pokazali, na czym polega praca z dzieckiem niepełnosprawnym. Zaproszeni goście, rodzice dzieci, nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem prowadzonych zajęć i zaangażowania wolontariuszy. To była prawdziwa lekcja empatii i miłości. Uśmiech dzieci, duma młodzieży z dobrze wykonanej pracy okazały się bezcenne. Warto dodać, że honorowy patronat nad obchodami Dnia Wolontariusza w Gimnazjum nr 2 objął Pan Ryszard Zawadzki; Poseł na Sejm RP.

Laureaci szkolnego konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji Dnia Wolontariusza 01.10.2014:

 

I miejsce Paulina Kotowska z klasy IIIe

II miejsce Barbara Galwas z klasy IIIc

III miejsce Magdalena Chwoła z klasy IIIb

rajdpr

Już tradycyjnie we wrześniową sobotę uczniowie klas pierwszych z Gimnazjum nr 2 uczestniczyli w rajdzie pieszo-rowerowym. Wspólne rozgrywki sportowe i zabawy na świeżym powietrzu są od wielu lat sposobem na integrację całej społeczności szkolnej. W tym roku meta rajdu znajdowała się w Ośrodku Gosław Sport Center. Pierwszoklasiści, ich wychowawcy i nauczyciele rywalizowali w wielu konkurencjach sportowych, wśród których znalazły się przeciąganie liny, kroki, rzut piłką do celu, bieg pociągów. Twórcze umysły mogły popisać się talentem, układając hasło reklamowe rajdu. Było wspólne pieczenie kiełbasy i loteria z atrakcyjnymi nagrodami. Rywalizację sportową wygrała klasa 1d, drugie miejsce zajęła klasa 1a, trzecie 1c, a czwarte 1b. Najważniejsza jednak okazała się dobra zabawa i poczucie więzi młodych ludzi ze swoją szkołą.

 

ball

W dniu 17.09.2014 chłopcy rocznika 2001 naszego Gimnazjum brali udział w V Turnieju Orlika Pod Patronatem Premiera Donalda Tuska. Turniej był rozgrywany na orliku przy SP 5 w Wodzisławiu Śląskim. W turnieju brały udział trzy drużyny: z Gimnazjum nr 2 oraz dwie drużyny z Gimnazjum nr 1 z Wodzisławia Śl. Pierwszy mecz nasza drużyna rozegrała z gimnazjum nr 1 (drużyna oznaczona jako 1) i wygrała 1-0 po bramce Kevina Zielińskiego. Drugi mecz rozegrały między sobą dwie drużyny z gimnazjum nr 1. Wygrała drużyna oznaczona jako nr 2. Cztery do zera. Przed naszą drużyna był mecz o wszystko z drużyną z G1 oznaczoną jako dwójką. Po zaciętym pojedynku przegraliśmy 2-1. Bramkę w tym meczu dla naszej drużyny zdobył Patryk Niklasiński. W końcowym rozrachunku zdobyliśmy drugie miejsce w grupie. Awans wywalczyło Gimnazjum nr 1 któremu gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach. Drużyna Gimnazjum NR2 : Kewin Zieliński,  Kamil Wieczorek, Wiktor Nowak, Patryk Niklasiński,  Dawid Albiński,  Mateusz Głowacki. Jako opiekun chciałbym podziękować naszym zawodnikom za walkę i poświęcenie.

Opiekun drużyny Dawid Mika.

2014Orlik

com

We wrześniu 2012 roku uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 2 rozpoczęli realizację projektuCzy możemy coś zmienić? Promowanie świadomości ekologicznej. Naszymi partnerami w realizacji zadań projektowych były szkoły z Grecji, Łotwy, Turcji i Finlandii.

Podczas pierwszego spotkania roboczego w zimnym klimacie Finlandii poznaliśmy naszych nowych przyjaciół z europejskich szkół. Mieliśmy jeszcze okazje do spotkań, rozmów, poznawania naszych kultur, wymiany doświadczeń podczas kolejnych spotkań roboczych na Łotwie, w Grecji, Turcji i Polsce.

Te dwa lata realizacji projektu były bardzo intensywne i twórcze zarazem. Wraz z naszymi partnerami przede wszystkim promowaliśmy wśród młodych ludzi postawę proekologiczną. Zbadaliśmy stopień zanieczyszczenia środowiska, świadomość ekologiczną mieszkańców naszego miasta, obejrzeliśmy ciekawe miejsca naszego regionu, poznaliśmy faunę i florę.

2014COMENIUS1

Szczególnie dumni jesteśmy z działań, które bezpośrednio zmieniły otoczenie szkoły i sposób myślenia o środowisku i naszych codziennych wyborach. Podczas akcji sadzenia drzew wokół naszej szkoły pojawiło się więcej zieleni. Warsztaty dotyczące zagospodarowania odpadów uświadomiły nam, że segregacja śmieci to po prostu nasz obowiązek. Rambit dla klas pierwszych był lekcją zdrowego odżywiania i przygotowania wartościowych posiłków. Zajęcia terenowe w Rezerwacie Przyrody Łężczok uzmysłowiły młodym ludziom, że Śląsk to nie tylko kopalnie i hałdy, ale również piękne zielone tereny, na których można aktywnie spędzać wolny czas.

Ważne jest również to, że realizacja projektu była dobrą zabawą dla uczniów. Wspólnie spędzone chwile, wycieczki, kontakty facebookowe, setki zrobionych zdjęć, pojedyncze słowa w obcych językach – tego nie będzie można zapomnieć.

Dla nauczycieli realizujących projekt niezwykle cenna była możliwość doskonalenia umiejętności językowych naszych uczniów. Można być tylko dumnym, widząc uczniów rozmawiających biegle w obcym języku.

Realizacja projektu dobiega końca. Zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane zadania. Wspólnie z naszymi uczniami jesteśmy pewni, że na pytanie zadane w temacie naszego projektu możemy już na pewno odpowiedzieć twierdząco – tak, możemy wiele zmienić w środowisku i naszej świadomości ekologicznej. Nam się to udało!

2014COMENIUS2

fin

W dniach 30.09-06.10 grupa uczniów uczestniczyła w wyjeździe do Finlandii realizowanym w ramach projektu WP Akademia Wsparcia 2.

Podczas pobytu w Finlandii młodzież uczestniczyła w lekcjach biologii, chemii, matematyki, języka angielskiego oraz w warsztatach wokalno- instrumentalnych w zaprzyjaźnionej szkole w Keminmaa. Podczas pobytu miały miejsce również zajęcia terenowe na wzgórzu Kalli, gdzie uczniowie dokonywali obserwacji roślin i porostów.

Oczywiście nie zabrakło wizyty u Świętego Mikołaja i pamiątkowego zdjęcia na kole podbiegunowym.

 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY
OFICJALNA STRONA
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
DZIAŁALNOŚĆ GIMNAZJUM NR 2

SZKOŁA PARTNERSKA
DANE TELEADRESOWE


Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim im. Ziemi Wodzisławskiej

ul. 26 Marca 66
44-300 Wodzisław Śląski
tel. 32-455-37-36
e-mail: gim2@wodzislaw-slaski.pl

Październik 2014
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031